Účinnosť filtra Nano Med Clean proti vírusom potvrdilo certifikátom (VFE - Viral Filtration Efficiency) rešpektované laboratórium Nelson Labs v USA. Jedná sa o tenkú textíliu obsahujúcu nanovlákennou štruktúru. Užívatelia si ho môžu vložiť do látkovej rúška, a chrániť sa tak celý deň. Je ľahký a vysoko priedušný, takže uľahčuje dýchanie. V porovnaní s inými materiálmi dosahuje priedušnosti dvesto litrov vzduchu na meter štvorcový za sekundu.

Napriek presvedčivým výsledkom tuzemského nanotechnologického výskumu a sľubnému potenciálu v priemyselnej aplikácii prebudil ozajstný záujem o nanoprodukty až nový koronavírus.

Skvelé riešenie za humnami

Nádejný prostriedok na ochranu, jedinečný a vysoko účinný materiál AntiMicrobe WEB R sa záchytom vírusov vyšším ako 99,9%, vyvinula technoložka Marcela Munzarová, spoluautorka desiatok patentov a úžitkových vzorov. Nanotechnológiám a priemyselnému využitiu nanovlákien sa venuje pätnásť rokov a vývojom tohto materiálu sa zaoberala zhruba rok.

"Celý tento projekt som začala pred viac ako osemnástimi mesiacmi. Pôvodným zámerom firmy Nano Medical bola výroba zdravotníckych pomôcok. Kto mohol pred pol rokom tušiť, čo sa stane! Až pri progresii covidu-19 do štádia pandémie a pri celosvetovom nedostatku ochranných prostriedkov sme rozšírili náš pôvodný zámer o výrobu materiálu pre zdravotnícke masky. Materiál s tak vysokou účinnosťou predsa nevznikne za deň. Ku všetkému sú nutné dlhodobo prebiehajúce testy, potvrdenie, certifikácie. Výsledkom nášho snaženia je Nano Med Clean, ktorý svojho užívateľa spoľahlivo ochráni a je pri nosení komfortné. Nemáte z neho večer otlaky na tvári, kožné reakcie, neváži kilogram a vydržíte v ňom celý deň, "vysvetľuje Marcela Munzarová.

Spoločnosť Nano Medical v máji v libereckom priemyselnom areáli prevzala novú priemyselnú budovu výrobného závodu o celkovej ploche 1500 m². V krátkej dobe sem dopravila hlavné technologické zariadenia a vybavila skúšobne a laboratória kvality. Na výrobe sa bude podieľať okolo tridsiatich pracovníkov z Liberecka. Podľa Marcely Munzarová bude pri plnom výkone schádzať z výrobných liniek päť až šesť miliónov filtrov do rúšok mesačne.

Pre profesionálov sa materiál bude používať na výrobu zdravotníckych masiek, čo sú jednorazové zdravotnícke pomôcky. Česko tak môže mať pokrytú vlastnú spotrebu filtrov, a to v tej najvyššej kvalite. Bez priekupníkov, premrštených cien a nedohledatelných ázijských výrobcov.

Článok TECH EDU 2/2020, Text: Věra Vortelová, Resuscitácia NANO česko

NANO MED CLEAN filtr

NANO filtrace